
Gns. rating pr. måned
Tryk på grafen for at skifte værdier
Ingen data tilgængelig
Højeste: 14 mio. € (19. maj 2026)
Opdateret:
Benjamin Nygren spiller for Celtic. Position: Angriber, Nationalitet: Sverige, Alder: 25, Højde: 184 cm, Markedsværdi: 14 mio. €. Benjamin Nygren i 2026-2027: 15 kampe, 7 mål og 6 assists i alle turneringer.
Den seneste kamp i de tilgængelige registreringer, hvor Benjamin Nygren spillede, var Motherwell - Celtic, med 78 minutter på banen. Kampdato: 11. oktober 2026.
Celtic: 8 kampe, 4 mål, 3 assists
I de tilgængelige registreringer for Celtic i sæsonen 2026/27 spillede Benjamin Nygren 564 minutter og startede inde i 7 kampe.
Celtic: 71 kampe, 27 mål, 15 assists
Nordsjaelland: 106 kampe, 35 mål, 6 assists
Heerenveen: 51 kampe, 4 mål, 3 assists
Racing Genk: 7 kampe, 1 mål, 0 assists
Goteborg: 15 kampe, 6 mål, 4 assists
Relaterede sider: Celtic, Livescore fodbold
Benjamin Nygren er 25 år gammel. Fødselsdato: 8. juli 2001.
| Dato | Hold | Alder | Værdi |
|---|---|---|---|
| Celtic | 24 år | 14 mio. € | |
| Celtic | 24 år | 10 mio. € | |
| Celtic | 24 år | 6,5 mio. € | |
| Nordsjaelland | 23 år | 6 mio. € | |
| Nordsjaelland | 23 år | 3 mio. € | |
| Nordsjaelland | 22 år | 2 mio. € | |
| Nordsjaelland | 22 år | 1,5 mio. € | |
| Nordsjaelland | 21 år | 700 t € | |
| Nordsjaelland | 21 år | 700 t € | |
| Nordsjaelland | 21 år | 700 t € | |
| Nordsjaelland | 20 år | 1 mio. € | |
| Heerenveen | 20 år | 1,2 mio. € | |
| Heerenveen | 20 år | 1,8 mio. € | |
| Heerenveen | 19 år | 2 mio. € | |
| Heerenveen | 19 år | 2,5 mio. € | |
| Heerenveen | 19 år | 2,7 mio. € | |
| Racing Genk | 18 år | 2,7 mio. € | |
| Racing Genk | 18 år | 3 mio. € | |
| Racing Genk | 18 år | 3,5 mio. € | |
| Goteborg | 17 år | 3,7 mio. € | |
| Goteborg | 17 år | 200 t € | |
| Goteborg | 16 år | 50 t € |
Position: Angriber.
Benjamin Nygren spiller i Celtic.
Benjamin Nygren er 184 cm høj.
Foretrukken fod: Venstre.
Nationalitet: Sverige.
Markedsværdi: 14 mio. €.
Benjamin Nygren i 2026-2027: 15 kampe, 7 mål og 6 assists i alle turneringer.
Benjamin Nygren i 2026-2027: 15 kampe, 7 mål og 6 assists i alle turneringer. Spilletid: 975 minutter.
| Sæson | Turnering | Hold | Kampe | Spillede min. | Mål | Oplæg | Rating |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-2027 | Scottish Premiership | Celtic | 8 | 564 | 4 | 3 | 7,6 |
| Scottish League Cup | Celtic | 2 | 131 | 1 | 2 | 7,3 | |
| UEFA Champions League | Celtic | 2 | 153 | 1 | 1 | 7,4 | |
| UEFA Europa League | Celtic | 1 | 33 | 0 | 0 | 6,7 | |
| UEFA Nations League | SverigeLandshold | 2 | 94 | 1 | 0 | 7,3 | |
| 2026 | VM i fodbold | SverigeLandshold | 4 | 131 | 0 | 0 | 6,3 |
| VM-kvalifikation (UEFA) |
| 4 |
| 289 |
| 1 |
| 2 |
| 7,1 |
| Venskabslandskampe | SverigeLandshold | 1 | 64 | 0 | 0 | 6,3 |
| 2025-2026 | Scottish Premiership | Celtic | 38 | 2.541 | 16 | 5 | 7,3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UEFA Europa League | Celtic | 10 | 616 | 4 | 1 | 6,9 | |
| Scottish Cup | Celtic | 5 | 394 | 1 | 1 | 6,7 | |
| Scottish League Cup | Celtic | 3 | 155 | 0 | 2 | 6,9 | |
| UEFA Champions League | Celtic | 2 | 197 | 0 | 0 | 6,4 | |
| VM-kvalifikation (UEFA) | SverigeLandshold | 1 | 27 | 0 | 0 | 6,3 |
| 2024-2025 | Danske Superliga | Nordsjaelland | 30 | 2.555 | 15 | 2 | 7,2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Danish Cup | Nordsjaelland | 2 | 195 | 1 | 0 | 7,3 |
| 2023-2024 | Danske Superliga | Nordsjaelland | 20 | 805 | 6 | 1 | 6,9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UEFA Europa Conference League | Nordsjaelland | 9 | 591 | 5 | 0 | 7,4 | |
| Danish Cup | Nordsjaelland | 3 | 226 | 1 | 0 | 7,0 |
| 2022-2023 | Danske Superliga | Nordsjaelland | 25 | 758 | 3 | 1 | 6,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Danish Cup | Nordsjaelland | 5 | 341 | 3 | 2 | 7,3 |
| 2021-2022 | Danske Superliga | Nordsjaelland | 12 | 639 | 1 | 0 | 6,6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Æresdivisionen | Heerenveen | 17 | 465 | 0 | 1 | 6,5 | |
| Netherlands KNVB Cup | Heerenveen | 2 | 81 | 0 | 0 | – | |
| European U21 Championship qualification | SverigeLandshold | 8 | 363 | 0 | 0 | 6,8 |
| 2020-2021 | Æresdivisionen | Heerenveen | 28 | 1.275 | 4 | 2 | 6,6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netherlands KNVB Cup | Heerenveen | 4 | 161 | 0 | 0 | – | |
| Belgiske Pro League | Racing Genk | 3 | 82 | 0 | 0 | 6,4 | |
| European U21 Championship qualification | SverigeLandshold | 4 | 249 | 0 | 0 | – |
| 2019-2020 | Belgiske Pro League | Racing Genk | 2 | 119 | 1 | 0 | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| European U19 Football Championship | Racing Genk | 1 | 74 | 0 | 0 | – |
| 2019 | Belgian Super Cup | Racing Genk | 1 | 27 | 0 | 0 | 6,2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Allsvenskan | Goteborg | 12 | 1.030 | 4 | 4 | 6,9 |
| 2018 | Allsvenskan | Goteborg | 3 | 188 | 2 | 0 | 7,0 |
|---|