Annonce
Position: Midtbanespiller, Nationalitet: Irland, Alder: 37, Højde: 180 cm, Markedsværdi: 100 t €. 2026-2027: 1 kamp, 0 mål, 0 assists. Seneste registrerede optræden: CSKA Sofia - Derry City (9. juli 2026).
Opdateret:
Gns. rating pr. måned
Tryk på grafen for at skifte værdier
Skadet
Ingen data tilgængelig
Højeste: 6 mio. € (27. jan. 2013)
Derry City: 19 kampe, 0 mål, 4 assists
Wrexham: 109 kampe, 8 mål, 23 assists
Wigan Athletic: 119 kampe, 13 mål, 15 assists
Stoke City: 112 kampe, 11 mål, 11 assists
West Bromwich Albion: 99 kampe, 4 mål, 4 assists
Sunderland: 32 kampe, 1 mål, 1 assist
Relaterede sider: Livescore fodbold
James McClean er 37 år gammel. Fødselsdato: 22. april 1989.
Position: Midtbanespiller.
James McClean er 180 cm høj.
Foretrukken fod: Venstre.
Nationalitet: Irland.
Markedsværdi: 100 t €.
James McClean i 2026-2027: 1 kamp, 0 mål og 0 assists i alle turneringer.
| Dato | Hold | Alder | Værdi |
|---|---|---|---|
| Derry City | 37 år | 100 t € | |
| Wrexham | 36 år | 100 t € | |
| Wrexham | 36 år | 100 t € | |
| Wrexham | 35 år | 150 t € | |
| Wrexham | 35 år | 200 t € | |
| Wrexham | 34 år | 225 t € | |
| Wigan Athletic | 34 år | 500 t € | |
| Wigan Athletic | 33 år | 800 t € | |
| Wigan Athletic | 33 år | 1 mio. € | |
| Stoke City | 32 år | 1,5 mio. € | |
| Stoke City | 31 år | 2,2 mio. € | |
| Stoke City | 31 år | 2,8 mio. € | |
| Stoke City | 30 år | 3,2 mio. € | |
| Stoke City | 30 år | 4 mio. € | |
| Stoke City | 30 år | 5 mio. € | |
| Stoke City | 29 år | 5 mio. € | |
| West Brom | 29 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 28 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 28 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 27 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 27 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 27 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 26 år | 3 mio. € | |
| West Brom | 26 år | 3 mio. € | |
| Wigan Athletic | 25 år | 3 mio. € | |
| Wigan Athletic | 24 år | 3 mio. € | |
| Wigan Athletic | 24 år | 3,5 mio. € | |
| Sunderland | 24 år | 6 mio. € | |
| Sunderland | 23 år | 6 mio. € | |
| Sunderland | 23 år | 4 mio. € | |
| Sunderland | 22 år | 1,5 mio. € | |
| Derry City | 19 år | 50 t € |
James McClean i 2026-2027: 1 kamp, 0 mål og 0 assists i alle turneringer. Spilletid: 7 minutter. Gennemsnitlig rating: 6,0.
| Sæson | Turnering | Hold | Kampe | Spillede min. | Mål | Oplæg | Rating |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-2027 | Europa League | Derry City | 1 | 7 | 0 | 0 | 6,0 |
| 2026 | Premier Division (Irland) | Derry City | 9 | 499 | 0 | 1 | 6,6 |
| 2025-2026 | Premier Division (Irland) | Derry City | 8 | 549 | 0 | 2 | 6,6 |
| President of Ireland's Cup | Derry City | 1 | 90 | 0 | 1 | 7,6 | |
| Championship | Wrexham | 16 | 910 | 0 | 2 | 6,4 | |
| EFL Cup | Wrexham | 2 | 180 | 0 | 2 | 7,1 | |
| FA Cup | Wrexham |
| 1 |
| 32 |
| 0 |
| 0 |
| 5,9 |
| 2024-2025 | League One | Wrexham | 42 | 3.407 | 4 | 7 | 6,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Wrexham | 1 | 31 | 0 | 0 | 6,2 | |
| EFL Trophy | Wrexham | 1 | 3 | 0 | 0 | 7,0 | |
| EFL Cup | Wrexham | 1 | 62 | 0 | 0 | 5,7 |
| 2024 | EM i fodbold | IrlandLandshold | 5 | 249 | 0 | 2 | 6,8 |
|---|
| 2023-2024 | League Two | Wrexham | 37 | 3.244 | 3 | 9 | 6,9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Wrexham | 4 | 360 | 0 | 1 | 6,7 | |
| EFL Trophy | Wrexham | 2 | 48 | 1 | 2 | 6,9 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Wrexham | 1 | 84 | 0 | 0 | 5,9 | |
| EFL Cup | Wrexham | 1 | 29 | 0 | 0 | 5,6 | |
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 1 | 67 | 0 | 0 | 7,3 |
| 2022-2023 | Championship | Wigan Athletic | 46 | 4.007 | 3 | 8 | 6,5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Wigan Athletic | 2 | 122 | 0 | 0 | 6,5 | |
| Nations League | IrlandLandshold | 5 | 301 | 0 | 0 | 6,4 | |
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 1 | 13 | 0 | 0 | 6,3 |
| 2022 | VM-kvalifikation (Europa) | IrlandLandshold | 7 | 418 | 0 | 1 | 6,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 1 | 66 | 0 | 0 | 6,8 |
| 2021-2022 | League One | Wigan Athletic | 33 | 2.711 | 9 | 7 | 6,8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Wigan Athletic | 2 | 42 | 0 | 0 | 6,2 | |
| EFL Trophy | Wigan Athletic | 1 | 90 | 1 | 0 | 7,9 | |
| EFL Cup | Wigan Athletic | 1 | 86 | 0 | 0 | 6,5 | |
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 2 | 107 | 0 | 0 | 6,6 | |
| VM-kvalifikation (Europa) | IrlandLandshold | 1 | 12 | 0 | 0 | 5,9 |
| 2020-2021 | Championship | Stoke City | 24 | 1.603 | 2 | 3 | 6,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EFL Cup | Stoke City | 4 | 359 | 0 | 0 | 5,9 | |
| Premier League 2 | Stoke City | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,8 | |
| FA Cup | Stoke City | 1 | 65 | 0 | 0 | 5,7 | |
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 3 | 255 | 1 | 0 | 7,5 | |
| Nations League | IrlandLandshold | 3 | 186 | 0 | 0 | 6,1 |
| 2020 | EM i fodbold | IrlandLandshold | 6 | 510 | 0 | 0 | 6,6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 1 | 30 | 0 | 0 | 6,6 |
| 2019-2020 | Championship | Stoke City | 36 | 2.999 | 7 | 7 | 6,9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armenske Premier League | Stoke City | 1 | 48 | 0 | 0 | 6,8 | |
| EFL Cup | Stoke City | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,5 | |
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 1 | 21 | 0 | 0 | 6,5 |
| 2018-2019 | Championship | Stoke City | 42 | 2.138 | 2 | 1 | 6,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Stoke City | 2 | 92 | 0 | 0 | 6,1 | |
| EM i fodbold | IrlandLandshold | 2 | 180 | 0 | 0 | 6,5 | |
| EM-kvalifikation | IrlandLandshold | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,4 | |
| Venskabslandskampe | IrlandLandshold | 1 | 66 | 0 | 0 | 6,5 | |
| Nations League | IrlandLandshold | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,8 |
| 2017-2018 | Premier League | West Bromwich Albion | 30 | 1.395 | 1 | 0 | 6,4 |
|---|
| 2016-2017 | Premier League | West Bromwich Albion | 34 | 1.464 | 1 | 2 | 6,6 |
|---|
| 2015-2016 | Premier League | West Bromwich Albion | 35 | 2.412 | 2 | 2 | 6,6 |
|---|
| 2014-2015 | Championship | Wigan Athletic | 10 | 617 | 0 | 0 | 5,7 |
|---|
| 2013-2014 | Championship | Wigan Athletic | 24 | 1.044 | 0 | 0 | 6,1 |
|---|
| 2012-2013 | Premier League | Sunderland | 23 | 1.238 | 0 | 1 | 6,5 |
|---|
| 2011-2012 | Premier League | Sunderland | 9 | 583 | 1 | 0 | 6,5 |
|---|