Annonce
Marco Reus spiller for LA Galaxy. Position: Midtbanespiller, Nationalitet: Tyskland, Alder: 37, Højde: 180 cm, Markedsværdi: 1,5 mio. €. 2026: 29 kampe, 7 mål, 11 assists. Seneste registrerede optræden: Los Angeles Galaxy - Austin (31. oktober 2026).
Opdateret:
Gns. rating pr. måned
Tryk på grafen for at skifte værdier
Skadet
Ingen data tilgængelig
Højeste: 50 mio. € (9. jul. 2014)
Los Angeles Galaxy: 30 kampe, 8 mål, 12 assists
I de tilgængelige registreringer for Los Angeles Galaxy i sæsonen 2026 spillede Marco Reus 2086 minutter og startede inde i 23 kampe.
Los Angeles Galaxy: 74 kampe, 18 mål, 24 assists
Borussia Dortmund: 341 kampe, 107 mål, 68 assists
Borussia Monchengladbach: 36 kampe, 1 mål, 0 assists
Relaterede sider: LA Galaxy, Livescore fodbold
Marco Reus er 37 år gammel. Fødselsdato: 31. maj 1989.
Position: Midtbanespiller.
Marco Reus spiller i LA Galaxy.
Marco Reus er 180 cm høj.
Foretrukken fod: Højre.
Nationalitet: Tyskland.
| Dato | Hold | Alder | Værdi |
|---|---|---|---|
| LA Galaxy | 37 år | 1,5 mio. € | |
| LA Galaxy | 36 år | 1,8 mio. € | |
| LA Galaxy | 36 år | 2 mio. € | |
| LA Galaxy | 35 år | 2,5 mio. € | |
| LA Galaxy | 35 år | 4 mio. € | |
| Dortmund | 34 år | 5 mio. € | |
| Dortmund | 34 år | 7 mio. € | |
| Dortmund | 34 år | 7 mio. € | |
| Dortmund | 33 år | 9 mio. € | |
| Dortmund | 33 år | 11 mio. € | |
| Dortmund | 32 år | 13 mio. € | |
| Dortmund | 32 år | 13 mio. € | |
| Dortmund | 31 år | 15 mio. € | |
| Dortmund | 31 år | 25 mio. € | |
| Dortmund | 30 år | 32 mio. € | |
| Dortmund | 30 år | 40 mio. € | |
| Dortmund | 30 år | 50 mio. € | |
| Dortmund | 29 år | 50 mio. € | |
| Dortmund | 29 år | 40 mio. € | |
| Dortmund | 29 år | 35 mio. € | |
| Dortmund | 28 år | 35 mio. € | |
| Dortmund | 28 år | 28 mio. € | |
| Dortmund | 28 år | 35 mio. € | |
| Dortmund | 27 år | 40 mio. € | |
| Dortmund | 27 år | 40 mio. € | |
| Dortmund | 26 år | 45 mio. € | |
| Dortmund | 26 år | 45 mio. € | |
| Dortmund | 25 år | 50 mio. € | |
| Dortmund | 25 år | 50 mio. € | |
| Dortmund | 24 år | 40 mio. € | |
| Dortmund | 24 år | 34 mio. € | |
| Dortmund | 23 år | 30 mio. € | |
| Dortmund | 23 år | 27 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 23 år | 20 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 22 år | 20 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 22 år | 14 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 21 år | 8,5 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 21 år | 6,5 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 21 år | 5,5 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 20 år | 4,5 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 20 år | 2,5 mio. € | |
| Borussia M’gladbach | 20 år | 1,5 mio. € | |
| Ahlen | 20 år | 1 mio. € | |
| Ahlen | 19 år | 700 t € | |
| Ahlen | 19 år | 250 t € | |
| Rot Weiss Ahlen U19 | 18 år | 50 t € |
Marco Reus i 2026: 29 kampe, 7 mål og 11 assists i alle turneringer.
Marco Reus i 2026: 29 kampe, 7 mål og 11 assists i alle turneringer. Spilletid: 1.938 minutter. Gennemsnitlig rating: 7,0.
| Sæson | Turnering | Hold | Kampe | Spillede min. | Mål | Oplæg | Rating |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | Major League Soccer | Los Angeles Galaxy | 28 | 1.906 | 7 | 11 | 7,0 |
| CONCACAF Champions Cup | Los Angeles Galaxy | 1 | 32 | 0 | 0 | 6,8 | |
| 2025-2026 | CONCACAF Champions Cup | Los Angeles Galaxy | 4 | 223 | 1 | 1 | 6,8 |
| Leagues Cup | Los Angeles Galaxy | 3 | 235 | 2 | 0 | 7,3 | |
| Major League Soccer | Los Angeles Galaxy | 2 | 180 | 1 | 1 | 8,0 | |
| 2025 | Major League Soccer | Los Angeles Galaxy | 18 | 1.295 | 4 | 8 | 7,1 |
| Leagues Cup |
| Los Angeles Galaxy |
| 3 |
| 242 |
| 1 |
| 0 |
| 7,3 |
| CONCACAF Champions Cup | Los Angeles Galaxy | 1 | 78 | 0 | 0 | 6,5 |
| 2024-2025 | Major League Soccer | Los Angeles Galaxy | 8 | 452 | 1 | 2 | 6,8 |
|---|
| 2024 | Major League Soccer | Los Angeles Galaxy | 6 | 277 | 1 | 1 | 6,8 |
|---|
| 2023-2024 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 26 | 1.612 | 6 | 6 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 13 | 485 | 2 | 1 | 6,7 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 3 | 185 | 1 | 0 | 7,1 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Borussia Dortmund | 2 | 118 | 0 | 0 | 6,7 |
| 2022-2023 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 25 | 1.350 | 6 | 4 | 6,8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Internationale træningskampe for klubber | Borussia Dortmund | 6 | 325 | 4 | 2 | 7,6 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 3 | 191 | 1 | 1 | 7,4 | |
| Champions League | Borussia Dortmund | 3 | 264 | 1 | 1 | 6,9 |
| 2022 | VM-kvalifikation (Europa) | TysklandLandshold | 2 | 120 | 1 | 2 | 7,9 |
|---|
| 2021-2022 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 29 | 2.511 | 9 | 12 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 6 | 499 | 3 | 1 | 6,1 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Borussia Dortmund | 4 | 237 | 1 | 1 | 6,6 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 3 | 175 | 0 | 1 | 6,3 | |
| Europa League | Borussia Dortmund | 2 | 168 | 0 | 0 | 5,9 | |
| Tysk Supercup | Borussia Dortmund | 1 | 90 | 1 | 0 | 8,6 | |
| VM-kvalifikation (Europa) | TysklandLandshold | 2 | 128 | 1 | 1 | 8,0 |
| 2020-2021 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 32 | 2.294 | 8 | 6 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 10 | 695 | 1 | 2 | 6,7 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 6 | 304 | 2 | 4 | 7,7 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Borussia Dortmund | 4 | 295 | 0 | 1 | 7,8 | |
| Tysk Supercup | Borussia Dortmund | 1 | 72 | 0 | 0 | 6,1 |
| 2020 | EM i fodbold | TysklandLandshold | 1 | 77 | 0 | 1 | 7,7 |
|---|
| 2019-2020 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 19 | 1.501 | 11 | 5 | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 4 | 360 | 0 | 1 | 6,2 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 2 | 168 | 1 | 0 | 7,2 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Borussia Dortmund | 1 | 45 | 0 | 0 | 6,3 | |
| EM i fodbold | TysklandLandshold | 1 | 85 | 0 | 0 | 7,0 | |
| EM-kvalifikation | TysklandLandshold | 1 | 61 | 0 | 0 | 6,3 |
| 2019 | Tysk Supercup | Borussia Dortmund | 1 | 90 | 0 | 0 | – |
|---|
| 2018-2019 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 27 | 2.322 | 17 | 8 | 7,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 6 | 524 | 1 | 1 | 6,9 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Borussia Dortmund | 5 | 315 | 2 | 0 | 7,7 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 3 | 207 | 3 | 1 | 7,6 | |
| EM i fodbold | TysklandLandshold | 2 | 78 | 1 | 1 | 7,3 | |
| Venskabslandskampe | TysklandLandshold | 2 | 90 | 0 | 1 | 5,8 | |
| Nations League | TysklandLandshold | 2 | 110 | 0 | 0 | 6,4 | |
| EM-kvalifikation | TysklandLandshold | 1 | 66 | 2 | 0 | 9,4 |
| 2017-2018 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 11 | 935 | 7 | 0 | 7,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europa League | Borussia Dortmund | 4 | 228 | 0 | 0 | 6,2 | |
| VM i fodbold | TysklandLandshold | 3 | 211 | 1 | 1 | 6,8 |
| 2016-2017 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 17 | 1.189 | 7 | 4 | 6,8 |
|---|
| 2015-2016 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 26 | 1.925 | 12 | 3 | 7,2 |
|---|
| 2014-2015 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 10 | 715 | 0 | 0 | 6,5 |
|---|
| 2013-2014 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 12 | 884 | 0 | 1 | 7,7 |
|---|
| 2012-2013 | Bundesligaen | Borussia Dortmund | 14 | 819 | 0 | 1 | 7,2 |
|---|
| 2011-2012 | Bundesligaen | Borussia Monchengladbach | 13 | 1.083 | 0 | 0 | – |
|---|
| 2010-2011 | Bundesligaen | Borussia Monchengladbach | 7 | 612 | 0 | 0 | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2. Bundesliga | Borussia Monchengladbach | 2 | 169 | 0 | 0 | – |
| 2009-2010 | Bundesligaen | Borussia Monchengladbach | 14 | 763 | 1 | 0 | – |
|---|