Annonce
Riyad Mahrez spiller for Al Shamal. Position: Angriber, Nationalitet: Algeriet, Alder: 35, Højde: 179 cm, Markedsværdi: 3,5 mio. €. 2026-2027: 5 kampe, 2 mål, 2 assists. Seneste registrerede optræden: Esteghlal Tehran - Al-Shamal Sports Club (3. november 2026).
Opdateret:

Gns. rating pr. måned
Tryk på grafen for at skifte værdier
Højeste: 60 mio. € (12. aug. 2018)
Al-Shamal Sports Club: 3 kampe, 2 mål, 0 assists
I de tilgængelige registreringer for Al-Shamal Sports Club i sæsonen 2026/27 spillede Riyad Mahrez 192 minutter og startede inde i 2 kampe.
Al-Shamal Sports Club: 5 kampe, 2 mål, 2 assists
Al-Ahli: 121 kampe, 37 mål, 46 assists
Manchester City: 244 kampe, 82 mål, 59 assists
Leicester City: 137 kampe, 37 mål, 24 assists
Relaterede sider: Al Shamal, Livescore fodbold
Riyad Mahrez er 35 år gammel. Fødselsdato: 21. februar 1991.
Position: Angriber.
Riyad Mahrez spiller i Al Shamal.
Riyad Mahrez er 179 cm høj.
Foretrukken fod: Venstre.
| Dato | Hold | Alder | Værdi |
|---|---|---|---|
| Free Player | 35 år | 3,5 mio. € | |
| Al Ahli | 35 år | 5 mio. € | |
| Al Ahli | 34 år | 7 mio. € | |
| Al Ahli | 34 år | 8 mio. € | |
| Al Ahli | 33 år | 9 mio. € | |
| Al Ahli | 33 år | 12 mio. € | |
| Al Ahli | 32 år | 16 mio. € | |
| Al Ahli | 32 år | 18 mio. € | |
| Man City | 32 år | 20 mio. € | |
| Man City | 31 år | 30 mio. € | |
| Man City | 31 år | 35 mio. € | |
| Man City | 30 år | 40 mio. € | |
| Man City | 30 år | 42 mio. € | |
| Man City | 30 år | 42 mio. € | |
| Man City | 29 år | 48 mio. € | |
| Man City | 29 år | 48 mio. € | |
| Man City | 28 år | 60 mio. € | |
| Man City | 28 år | 60 mio. € | |
| Man City | 27 år | 60 mio. € | |
| Man City | 27 år | 60 mio. € | |
| Leicester | 27 år | 50 mio. € | |
| Leicester | 27 år | 50 mio. € | |
| Leicester | 26 år | 30 mio. € | |
| Leicester | 26 år | 30 mio. € | |
| Leicester | 25 år | 30 mio. € | |
| Leicester | 25 år | 30 mio. € | |
| Leicester | 24 år | 20 mio. € | |
| Leicester | 24 år | 11 mio. € | |
| Leicester | 24 år | 7 mio. € | |
| Leicester | 23 år | 3 mio. € | |
| Leicester | 23 år | 2 mio. € | |
| Leicester | 22 år | 1,3 mio. € | |
| Havre | 22 år | 750 t € | |
| Havre | 21 år | 500 t € | |
| Havre | 21 år | 300 t € | |
| Havre | 20 år | 200 t € | |
| Havre | 20 år | 200 t € | |
| Havre | 20 år | 100 t € |
Markedsværdi: 3,5 mio. €.
Riyad Mahrez i 2026-2027: 5 kampe, 2 mål og 2 assists i alle turneringer.
Riyad Mahrez i 2026-2027: 5 kampe, 2 mål og 2 assists i alle turneringer. Spilletid: 371 minutter. Gennemsnitlig rating: 6,8.
| Sæson | Turnering | Hold | Kampe | Spillede min. | Mål | Oplæg | Rating |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-2027 | Qatar Stars League | Al-Shamal Sports Club | 3 | 192 | 2 | 0 | 6,6 |
| AFC Champions League Elite | Al-Shamal Sports Club | 2 | 179 | 0 | 2 | 7,3 | |
| 2026 | VM-kvalifikation (CAF) | AlgerietLandshold | 7 | 482 | 1 | 4 | 7,6 |
| VM i fodbold | AlgerietLandshold | 4 | 263 | 2 | 1 | 7,4 | |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 2 | 91 | 0 | 0 | 6,9 | |
| 2025-2026 | Saudi Pro League | Al-Ahli | 27 | 2.311 | 4 | 8 | 7,3 |
| AFC Champions League Elite |
| Al-Ahli |
| 11 |
| 918 |
| 4 |
| 2 |
| 7,3 |
| Saudiarabisk King's Cup | Al-Ahli | 3 | 318 | 0 | 1 | 6,9 |
| Saudiarabisk Supercup | Al-Ahli | 2 | 168 | 0 | 3 | 7,9 |
| Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 3 | 208 | 2 | 0 | 7,5 |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 1 | 25 | 0 | 0 | 6,6 |
| 2025 | Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 5 | 308 | 1 | 0 | 6,9 |
|---|
| 2024-2025 | Saudi Pro League | Al-Ahli | 31 | 2.716 | 8 | 10 | 7,3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AFC Champions League Elite | Al-Ahli | 13 | 1.149 | 9 | 8 | 8,2 | |
| Saudiarabisk Supercup | Al-Ahli | 1 | 90 | 0 | 1 | 7,7 | |
| Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 1 | 73 | 1 | 0 | 8,2 |
| 2023-2024 | Saudi Pro League | Al-Ahli | 32 | 2.811 | 11 | 13 | 7,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Saudiarabisk King's Cup | Al-Ahli | 1 | 90 | 1 | 0 | 7,6 | |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 2 | 167 | 1 | 1 | 6,3 | |
| VM-kvalifikation (CAF) | AlgerietLandshold | 1 | 45 | 0 | 0 | – |
| 2023 | Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 7 | 420 | 1 | 2 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 2 | 163 | 0 | 2 | 6,8 |
| 2022-2023 | Premier League | Manchester City | 30 | 1.923 | 5 | 10 | 7,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Manchester City | 9 | 506 | 3 | 2 | 7,1 | |
| FA Cup | Manchester City | 5 | 399 | 5 | 1 | 8,0 | |
| EFL Cup | Manchester City | 2 | 180 | 2 | 0 | 8,0 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Manchester City | 1 | 90 | 1 | 0 | 7,0 | |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 2 | 114 | 1 | 1 | 6,1 |
| 2022 | Internationale træningskampe for klubber | Manchester City | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Community Shield | Manchester City | 1 | 58 | 0 | 0 | 6,8 | |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 3 | 247 | 2 | 0 | 6,6 | |
| VM-kvalifikation (CAF) | AlgerietLandshold | 2 | 196 | 0 | 0 | 6,6 |
| 2021-2022 | Premier League | Manchester City | 28 | 1.491 | 11 | 5 | 7,2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Manchester City | 12 | 987 | 7 | 2 | 7,3 | |
| FA Cup | Manchester City | 4 | 201 | 4 | 1 | 7,7 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Manchester City | 3 | 201 | 1 | 2 | 7,8 | |
| EFL Cup | Manchester City | 2 | 161 | 2 | 1 | 8,2 | |
| VM-kvalifikation (CAF) | AlgerietLandshold | 2 | 122 | 0 | 0 | – | |
| Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,5 |
| 2021 | Community Shield | Manchester City | 1 | 90 | 0 | 0 | 5,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 2 | 180 | 0 | 0 | 6,6 |
| 2020-2021 | Premier League | Manchester City | 27 | 1.954 | 9 | 6 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Manchester City | 12 | 812 | 4 | 2 | 7,1 | |
| EFL Cup | Manchester City | 5 | 439 | 1 | 0 | 7,5 | |
| FA Cup | Manchester City | 4 | 240 | 0 | 1 | 6,7 | |
| Internationale træningskampe for klubber | Manchester City | 2 | 114 | 2 | 1 | 8,8 | |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 4 | 338 | 0 | 0 | 7,3 |
| 2019-2020 | Premier League | Manchester City | 33 | 1.940 | 11 | 9 | 7,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Manchester City | 7 | 572 | 1 | 4 | 7,4 | |
| FA Cup | Manchester City | 5 | 286 | 0 | 0 | 7,2 | |
| EFL Cup | Manchester City | 5 | 351 | 1 | 0 | 7,4 | |
| Venskabslandskampe | AlgerietLandshold | 1 | 85 | 0 | 0 | – |
| 2019 | Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 5 | 376 | 3 | 0 | 7,4 |
|---|
| 2018-2019 | Premier League | Manchester City | 27 | 1.336 | 7 | 4 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Manchester City | 6 | 388 | 1 | 4 | 7,3 | |
| FA Cup | Manchester City | 5 | 389 | 2 | 1 | 7,4 | |
| EFL Cup | Manchester City | 5 | 368 | 2 | 3 | 7,8 | |
| Community Shield | Manchester City | 1 | 68 | 0 | 0 | 6,7 | |
| Afrikamesterskabet | AlgerietLandshold | 2 | 176 | 0 | 0 | 6,4 |
| 2017-2018 | International Champions Cup | Manchester City | 1 | 28 | 0 | 0 | 6,3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Premier League | Leicester City | 36 | 2.960 | 12 | 10 | 7,1 |
| 2016-2017 | Premier League | Leicester City | 36 | 2.835 | 6 | 3 | 6,6 |
|---|
| 2015-2016 | Premier League | Leicester City | 37 | 3.052 | 17 | 11 | 7,4 |
|---|
| 2014-2015 | Premier League | Leicester City | 18 | 1.003 | 2 | 0 | 7,0 |
|---|
| 2013-2014 | Championship | Leicester City | 10 | 414 | 0 | 0 | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VM i fodbold | AlgerietLandshold | 1 | 71 | 0 | 0 | 6,3 |