Annons
Achraf Hakimi spelar för PSG. Position: Försvarare, Nationalitet: Marocko, Ålder: 28, Längd: 181 cm, Marknadsvärde: 80 mn €. 2026-2027: 12 matcher, 3 mål, 3 assist. Senaste registrerade framträdande: Villarreal - Paris Saint Germain (3 november 2026).
Uppdaterad:

Snittbetyg per månad
Tryck på diagrammet för att byta värden
Skadad
Ingen data tillgänglig
Högsta: 80 mn € (2 juni 2025)
Paris Saint-Germain: 8 matcher, 3 mål, 2 assist
I de tillgängliga uppgifterna för Paris Saint-Germain under säsongen 2026/27 spelade Achraf Hakimi 569 minuter och var med i startelvan i 7 matcher.
Paris Saint-Germain: 235 matcher, 32 mål, 45 assist
Inter Milan: 47 matcher, 7 mål, 11 assist
Borussia Dortmund: 77 matcher, 13 mål, 18 assist
Real Madrid: 14 matcher, 2 mål, 1 assist
Relaterade sidor: PSG, Livescore fotboll
Achraf Hakimi är 28 år gammal. Födelsedatum: 4 november 1998.
Position: Försvarare.
Achraf Hakimi spelar i PSG.
Achraf Hakimi är 181 cm lång.
Föredragen fot: Höger.
Nationalitet: Marocko.
| Datum | Lag | Ålder | Värde |
|---|---|---|---|
| PSG | 27 år | 80 mn € | |
| PSG | 27 år | 80 mn € | |
| PSG | 26 år | 80 mn € | |
| PSG | 26 år | 65 mn € | |
| PSG | 26 år | 60 mn € | |
| PSG | 25 år | 60 mn € | |
| PSG | 25 år | 65 mn € | |
| PSG | 24 år | 65 mn € | |
| PSG | 24 år | 70 mn € | |
| PSG | 23 år | 65 mn € | |
| PSG | 23 år | 65 mn € | |
| PSG | 23 år | 70 mn € | |
| PSG | 22 år | 70 mn € | |
| Inter | 22 år | 60 mn € | |
| Inter | 22 år | 50 mn € | |
| Inter | 21 år | 50 mn € | |
| Dortmund | 21 år | 54 mn € | |
| Dortmund | 21 år | 60 mn € | |
| Dortmund | 21 år | 45 mn € | |
| Dortmund | 20 år | 30 mn € | |
| Dortmund | 20 år | 30 mn € | |
| Dortmund | 20 år | 25 mn € | |
| Dortmund | 19 år | 11 mn € | |
| Dortmund | 19 år | 7,5 mn € | |
| Real Madrid | 19 år | 5 mn € | |
| Real Madrid | 19 år | 5 mn € | |
| Real Madrid Castilla | 18 år | 300 tn € | |
| Real Madrid Castilla | 18 år | 300 tn € | |
| Real Madrid Castilla | 18 år | 250 tn € | |
| Real Madrid Castilla | 17 år | 250 tn € |
Marknadsvärde: 80 mn €.
Achraf Hakimi under 2026-2027: 12 matcher, 3 mål och 3 assister i alla turneringar.
Achraf Hakimi under 2026-2027: 12 matcher, 3 mål och 3 assister i alla turneringar. Spelade minuter: 887. Snittbetyg: 7,0.
| Säsong | Tävling | Lag | Matcher | Spelade minuter | Mål | Assist | Betyg |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 1 | 21 | 0 | 0 | 6,8 |
| 2026-2027 | Ligue 1 | Paris Saint-Germain | 8 | 569 | 3 | 2 | 7,1 |
| Champions League | Paris Saint-Germain | 4 | 318 | 0 | 1 | 6,9 | |
| 2026 | Franska supercupen | Paris Saint-Germain | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,6 |
| supercupen | Paris Saint-Germain | 1 | 90 | 0 | 0 | 7,0 | |
| VM i fotboll | MarockoLandslag | 6 | 570 | 1 | 2 | 7,3 | |
| VM-kval (CAF) |
| MarockoLandslag |
| 6 |
| 540 |
| 0 |
| 3 |
| 7,6 |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 1 | 65 | 0 | 0 | 7,3 |
| 2025-2026 | Ligue 1 | Paris Saint-Germain | 18 | 1 374 | 2 | 2 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Paris Saint-Germain | 13 | 1 154 | 1 | 6 | 7,1 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 2 | 156 | 0 | 3 | 7,8 |
| 2025 | VM för klubblag | Paris Saint-Germain | 4 | 323 | 2 | 0 | 7,5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| supercupen | Paris Saint-Germain | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,1 | |
| Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 10 | 896 | 1 | 2 | 7,5 |
| 2024-2025 | Ligue 1 | Paris Saint-Germain | 25 | 2 067 | 4 | 6 | 7,5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Paris Saint-Germain | 17 | 1 541 | 4 | 5 | 7,5 | |
| Coupe de France | Paris Saint-Germain | 5 | 377 | 1 | 1 | 7,5 | |
| VM för klubblag | Paris Saint-Germain | 3 | 270 | 0 | 2 | 7,5 | |
| Olympiska spelen i fotboll (herrar) | Paris Saint-Germain | 1 | 90 | 1 | 0 | 7,9 |
| 2024 | Franska supercupen | Paris Saint-Germain | 1 | 90 | 0 | 0 | 7,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olympiska spelen i fotboll (herrar) | MarockoLandslag | 3 | 270 | 1 | 0 | 7,4 |
| 2023-2024 | Ligue 1 | Paris Saint-Germain | 25 | 1 931 | 4 | 5 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Paris Saint-Germain | 11 | 982 | 1 | 1 | 7,0 | |
| Coupe de France | Paris Saint-Germain | 3 | 270 | 0 | 1 | 7,6 | |
| Olympiska spelen i fotboll (herrar) | Paris Saint-Germain | 2 | 180 | 0 | 1 | 7,8 | |
| Träningsmatcher för klubblag | Paris Saint-Germain | 2 | 111 | 0 | 0 | 6,9 | |
| Franska supercupen | Paris Saint-Germain | 1 | 90 | 0 | 0 | 8,0 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 3 | 270 | 0 | 0 | 7,1 | |
| Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 1 | 90 | 0 | 0 | 8,0 |
| 2023 | Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 6 | 540 | 1 | 2 | 7,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,3 |
| 2022-2023 | Ligue 1 | Paris Saint-Germain | 28 | 2 053 | 5 | 3 | 7,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Paris Saint-Germain | 8 | 580 | 0 | 2 | 6,5 | |
| Träningsmatcher för klubblag | Paris Saint-Germain | 4 | 203 | 0 | 0 | 6,7 | |
| Coupe de France | Paris Saint-Germain | 2 | 121 | 0 | 0 | 6,8 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 3 | 233 | 0 | 0 | 7,4 | |
| VM i fotboll | MarockoLandslag | 1 | 85 | 0 | 1 | 7,1 |
| 2022 | VM i fotboll | MarockoLandslag | 6 | 548 | 0 | 0 | 6,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VM-kval (CAF) | MarockoLandslag | 2 | 180 | 1 | 0 | 6,5 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 1 | 45 | 0 | 0 | – |
| 2021-2022 | Ligue 1 | Paris Saint-Germain | 32 | 2 485 | 4 | 6 | 6,9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Paris Saint-Germain | 8 | 718 | 0 | 0 | 6,7 | |
| Träningsmatcher för klubblag | Paris Saint-Germain | 3 | 136 | 0 | 1 | 7,0 | |
| Franska supercupen | Paris Saint-Germain | 2 | 168 | 0 | 0 | 7,5 | |
| Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 1 | 90 | 0 | 0 | 7,6 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 1 | 77 | 0 | 0 | 6,1 |
| 2021 | Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 5 | 480 | 2 | 0 | 7,3 |
|---|
| 2020-2021 | Träningsmatcher för klubblag | Paris Saint-Germain | 2 | 118 | 0 | 0 | 7,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Serie A | Inter Milan | 37 | 2 672 | 7 | 8 | 6,9 | |
| Champions League | Inter Milan | 5 | 358 | 0 | 1 | 6,3 | |
| Coppa Italia | Inter Milan | 3 | 186 | 0 | 0 | 6,8 | |
| Träningsmatcher för klubblag | Inter Milan | 2 | 111 | 0 | 2 | 6,6 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 3 | 252 | 0 | 0 | 6,1 |
| 2020 | Träningslandskamper | MarockoLandslag | 1 | 90 | 0 | 1 | 6,3 |
|---|
| 2019-2020 | Bundesliga | Borussia Dortmund | 33 | 2 716 | 5 | 10 | 7,2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 8 | 709 | 4 | 0 | 7,5 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 3 | 131 | 0 | 0 | 6,7 | |
| Träningsmatcher för klubblag | Borussia Dortmund | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,0 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 1 | 90 | 0 | 0 | – |
| 2019 | Tyska supercupen | Borussia Dortmund | 1 | 15 | 0 | 0 | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Afrikanska mästerskapet | MarockoLandslag | 4 | 390 | 0 | 0 | 7,0 |
| 2018-2019 | Bundesliga | Borussia Dortmund | 21 | 1 740 | 2 | 4 | 6,8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Champions League | Borussia Dortmund | 5 | 370 | 0 | 3 | 7,1 | |
| Träningsmatcher för klubblag | Borussia Dortmund | 3 | 180 | 1 | 1 | 7,6 | |
| DFB-Pokal | Borussia Dortmund | 2 | 240 | 1 | 0 | 6,6 | |
| Träningslandskamper | MarockoLandslag | 2 | 111 | 0 | 0 | – |
| 2018 | VM i fotboll | MarockoLandslag | 3 | 270 | 0 | 0 | 6,6 |
|---|
| 2017-2018 | LaLiga | Real Madrid | 9 | 757 | 2 | 0 | 7,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Copa del Rey | Real Madrid | 3 | 118 | 0 | 1 | 6,7 | |
| Champions League | Real Madrid | 2 | 180 | 0 | 0 | 6,5 |