Högsta: 5 mn € (27 juni 2019)
Uppdaterad:
Position: Mittfältare, Nationalitet: Australien, Ålder: 34, Längd: 174 cm, Marknadsvärde: 300 tn €. Massimo Luongo under 2025-2026: 11 matcher, 1 mål och 0 assister i alla turneringar.
Den senaste matchen i de tillgängliga uppgifterna där Massimo Luongo spelade var Queens Park Rangers - Millwall, med 15 minuter på planen. Matchdatum: 18 oktober 2025.
Millwall: 11 matcher, 1 mål, 0 assist
Ipswich Town: 82 matcher, 5 mål, 0 assist
Sheffield Wednesday: 75 matcher, 4 mål, 4 assist
Queens Park Rangers: 151 matcher, 9 mål, 14 assist
Swindon Town: 1 match, 0 mål, 0 assist
Relaterade sidor: Livescore fotboll
Massimo Luongo är 34 år gammal. Födelsedatum: 25 september 1992.
Position: Mittfältare.
Massimo Luongo är 174 cm lång.
Föredragen fot: Båda.
| Datum | Lag | Ålder | Värde |
|---|---|---|---|
| Millwall | 33 år | 300 tn € | |
| Millwall | 33 år | 350 tn € | |
| Ipswich | 32 år | 400 tn € | |
| Ipswich | 32 år | 500 tn € | |
| Ipswich | 31 år | 500 tn € | |
| Ipswich | 31 år | 500 tn € | |
| Ipswich | 31 år | 500 tn € | |
| Ipswich | 30 år | 275 tn € | |
| Ipswich | 30 år | 350 tn € | |
| Middlesbrough | 30 år | 400 tn € | |
| Middlesbrough | 29 år | 800 tn € | |
| Sheffield Wednesday | 28 år | 1,6 mn € | |
| Sheffield Wednesday | 28 år | 1,6 mn € | |
| Sheffield Wednesday | 28 år | 2 mn € | |
| Sheffield Wednesday | 27 år | 2 mn € | |
| Sheffield Wednesday | 27 år | 2,5 mn € | |
| Queens Park Rangers | 26 år | 5 mn € | |
| Queens Park Rangers | 25 år | 4,5 mn € | |
| Queens Park Rangers | 25 år | 4,5 mn € | |
| Queens Park Rangers | 24 år | 4,5 mn € | |
| Queens Park Rangers | 24 år | 4 mn € | |
| Queens Park Rangers | 23 år | 4 mn € | |
| Queens Park Rangers | 23 år | 3,5 mn € | |
| Queens Park Rangers | 22 år | 3,5 mn € | |
| Swindon Town | 22 år | 1,5 mn € | |
| Swindon Town | 20 år | 400 tn € |
Nationalitet: Australien.
Marknadsvärde: 300 tn €.
Massimo Luongo under 2025-2026: 11 matcher, 1 mål och 0 assister i alla turneringar.
Massimo Luongo under 2025-2026: 11 matcher, 1 mål och 0 assister i alla turneringar. Spelade minuter: 702. Snittbetyg: 6,5.
| Säsong | Tävling | Lag | Matcher | Spelade minuter | Mål | Assist | Betyg |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | World Championship qualification (AFC) | AustralienLandslag | 1 | 45 | 0 | 0 | 7,2 |
| 2025-2026 | Championship | Millwall | 9 | 567 | 0 | 0 | 6,3 |
| English Football League Cup | Millwall | 2 | 135 | 1 | 0 | 7,3 | |
| 2024-2025 | Premier League | Ipswich Town | 11 | 197 | 0 | 0 | 6,0 |
| FA Cup | Ipswich Town | 3 | 179 | 0 | 0 | 6,6 | |
| English Football League Cup | Ipswich Town | 1 | 24 | 0 | 0 | 6,8 | |
| 2023-2024 |
|---|
| Championship |
| Ipswich Town |
| 43 |
| 3 173 |
| 3 |
| 0 |
| 6,6 |
| English Football League Cup | Ipswich Town | 1 | 8 | 0 | 0 | 6,0 |
| 2023 | Träningslandskamper | AustralienLandslag | 1 | 66 | 0 | 0 | 7,2 |
|---|
| 2022-2023 | League One | Ipswich Town | 15 | 1 145 | 2 | 0 | 6,8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Ipswich Town | 1 | 12 | 0 | 0 | 6,6 | |
| English U21 Premier League | Sheffield Wednesday | 1 | 58 | 0 | 0 | 6,7 |
| 2021-2022 | League One | Sheffield Wednesday | 27 | 2 290 | 1 | 4 | 6,4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FA Cup | Sheffield Wednesday | 1 | 16 | 0 | 0 | – | |
| English Football League Trophy | Sheffield Wednesday | 1 | 72 | 0 | 0 | – | |
| English Football League Cup | Sheffield Wednesday | 1 | 6 | 0 | 0 | 6,7 |
| 2020-2021 | Championship | Sheffield Wednesday | 12 | 828 | 0 | 0 | 6,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| English Football League Cup | Sheffield Wednesday | 1 | 90 | 0 | 0 | 5,8 |
| 2019-2020 | Championship | Sheffield Wednesday | 27 | 1 477 | 3 | 0 | 6,3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| English Football League Cup | Sheffield Wednesday | 2 | 180 | 0 | 0 | 6,7 | |
| Armeniska Premier League | Sheffield Wednesday | 1 | 83 | 0 | 0 | 6,6 | |
| FA Cup | Sheffield Wednesday | 1 | 90 | 0 | 0 | – |
| 2018-2019 | Championship | Queens Park Rangers | 41 | 3 350 | 3 | 4 | 6,6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Asiatiska mästerskapet | Queens Park Rangers | 4 | 187 | 0 | 0 | 6,6 | |
| FA Cup | Queens Park Rangers | 2 | 180 | 0 | 0 | 6,4 | |
| Träningslandskamper | Queens Park Rangers | 1 | 26 | 0 | 0 | 6,9 |
| 2017-2018 | Championship | Queens Park Rangers | 39 | 3 208 | 5 | 3 | 6,6 |
|---|
| 2016-2017 | Championship | Queens Park Rangers | 35 | 2 814 | 1 | 2 | 6,6 |
|---|
| 2015-2016 | Championship | Queens Park Rangers | 29 | 2 128 | 0 | 5 | 6,5 |
|---|
| 2014-2015 | League One | Swindon Town | 1 | 90 | 0 | 0 | 6,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| League One | Ipswich Town | 1 | 90 | 0 | 0 | 5,9 |
| 2013-2014 | League One | Ipswich Town | 1 | 85 | 0 | 0 | – |
|---|
| 2012-2013 | Championship | Ipswich Town | 5 | 213 | 0 | 0 | – |
|---|